رسیدن به نظم و ایجاد آرامش در یک فضا و معماری داخلی یکی از اهداف مهم هر فرد است. این نظم در اتاق‌های خواب دقت و حوصله بیشتری می‌طلبد. از آن جهت که اتاق خواب مملو از وسایل مختلفی هم‌چون لباس‌های مردانه، زنانه، مجلسی، راحتی، کفش، کیف، لوازم آرایش و ... است. همه این وسایل باید سازماندهی شوند تا هم دسترسی درستی داشته باشند و هم جلوه و نمای اتاق را خدشه‌دار نکنند. طراحی و ساخت کمد و کلوزت، متناسب با معماری و ابعاد فضای داخلی، امروزه بسیاری از مشکلات را حل کرده است. این وسیله با ویژگی تجمع انبوهی از وسایل مختلف در یک مکان، همراه با نظم و جای‌گیری ویژه خود، محبوبیتی ویژه در زندگی مدرن و پرمشغله امروزی برای خود یافته است. در این مقاله اطلاعات ارزشمندی درباره این وسیله بسیار کاربردی ارایه می‌نماییم.
این وسیله در نووآ در دو سبک زیر ارایه می‌شود که در صورت نیاز می‌توانید مقاله مرتبط با آن‌ها را نیز مطالعه نمایید:
 • کمد و کلوزت مدرن
 • کمد و کلوزت نئوکلاسیک
اگر اتاق مخصوص برای این محصول داشته باشید، بر اعتبار و ارزش محیط داخلی خود می‌افزایید. اتاق‌های شامل کمد و کلوزت از هر سمت دارای کمد‌های مخصوص وسایل مختلف هستند. این وسایل شامل کیف، کفش، لباس‌های راحتی، لباس‌های مجلسی، لباس‌های مردانه و زنانه، لوازم آرایش، روسری، شال، کراوات، جوراب و هر چیز پوشیدنی که به ذهن خطور کند می‌شود. اگر چنین اتاقی ندارید هم اشکالی ندارد. یک کمد و کلوزت با طراحی سفارشی ابعاد اتاق مورد نظر می‌تواند نظم و زیبایی بی‌نظیری به فضای داخلی ببخشد. از این جهت که همه چیز در دسترس قرار دارد و لزومی ندارد مدام از این کمد به آن کمد و از این کشو به آن کشو سر بزنید، این وسیله بسیار کاربردی است.
در طراحی این وسیله توجه به نکاتی مهم است. در ادامه چند مورد از این نکات را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سبک طراحی کمد و کلوزت

مهم است که از ابتدا بدانید این وسیله را برای چه سبکی لازم دارید. به عنوان مثال در سبک‌های سلطنتی، سنتی و کلاسیک این وسیله باید دارای تقارن و اصول دقیق محاسبات ریاضی باشد. وجود تقارن در طراحی این وسیله تکلیف را از ابتدا تعیین می‌نماید و مشخص می‌کند که در دو سمت آن از طرح‌‌های یکسان و هم اندازه باید استفاده شود. طراحی ظاهری و متریال آن نیز به سبک آن وابسته است.

کمد و کلوزت نظم دهنده

از طرف دیگر باید بدانید این وسیله را برای ذخیره‌سازی و نظم دادن به چه وسایلی نیاز دارید. به عنوان مثال لباس زنانه مجلسی فضای بزرگی را اشغال خواهد کرد. کفش چندین طبقه نیاز دارد. کیف به طبقات بلندتری نیازمند است. لوازم آرایش کشوهای کوچک می‌خواهد. دانستن نوع دقیق وسایل ذخیره شونده، کمک قابل توجهی در طراحی داخلی و ابعاد آن می‌کند.

انتخاب متریال

گرچه سبک‌های خاص متریال خاص خود را می‌پسندند، اما در نهایت این سلیقه مشتری است که جنس متریال را انتخاب می‌نماید. میزان بودجه، سبک فضای داخلی، میزان ماندگاری و کیفیت یک متریال باعث انتخاب نهایی آن خواهد شد.

انتخاب رنگ کمد و کلوزت

این وسیله را باید به دو گروه رنگی بزرگ تقسیم نمود. رنگ چوب و رنگ‌های غیر از آن. رنگ چوب نیز خود دارای تفاوت‌ها و طیف‌های رنگی آشکاری است. با این وجود همه آن‌ها را به عنوان رنگ چوب برای این وسیله در نظر خواهیم گرفت. رنگ غیرچوب، برای سبک‌های خاصی مانند لاکچری و نئوکلاسیک بسیار محبوب است. هم‌چنین کمد و کلوزت سفید یا با رنگ‌های مکمل یا رنگ‌های متضاد از زیبایی‌های رنگی این وسیله است.

ابعاد فضای نصب کمد و کلوزت

این وسیله متناسب با ابعاد فضا ساخته و نصب می‌شود. توجه به جزییات فضای نصب این وسیله، انتخاب اندازه‌های صحیح برای آن و ارایه آن به بهترین شکل متناسب با اندازه مورد نیاز بسیار حایز اهمیت است. این وسیله را حتی می‌توان برای یک فضای خاص مثل فضای زیر پله، داخل راهرو، طبقه اول تخت‌های دوطبقه و نواحی اطراف تخت‌های تاشو سفارش داد. به همین دلیل ابعاد مکان نصب تاثیر بسیار زیادی در طراحی این وسیله دارد.

بهترین متریال برای این وسیله چوب است. چوب طبیعی زیبا، باکیفیت و اصیل است و بهترین نوع متریال برای این وسیله است. این متریال هزینه بالا، زمان ساخت طولانی و نگه‌داری بعد از ساخت لازم دارد. بنابراین فقط در صورت سفارش مشتری و برای سبک‌های خاص مانند روستیک، سلطنتی و سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای سبک‌هایی مانند مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک از چوب مهندسی شده ام دی اف استفاده می‌شود. این وسیله دارای ابزار و یراق‌آلات خاصی مانند: لولا، دست‌گیره، درب ریلی و ... است که برای ماندگاری باید از جنس مرغوب در تمام موارد، برای آن استفاده نمود.

MDF و انواع روکش‌های آن

ام دی اف یک چوب مصنوعی است، که از تکه‌های چوب طبیعی تحت فشار، دما و با نوع خاصی چسب آماده می‌شود. این چوب تا سال‌ها در ایران تولید نمی‌شد و از خارج از ایران وارد می‌شد. اما روکش‌های مخصوص آن در شرکت‌های داخلی با کیفیت بسیار بالا تولید می‌شود. MDF خام برای کمد و کلوزت نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای سبک مدرن و کلاسیک از نوع روکش‌دار آن استفاده می‌شود. روکش‌ها ام دی اف از لحاظ درخشندگی را باید به دو گروه بزرگ تقسیم کرد.
 • روکش درخشنده و براق مانند اکرلیک و هایگلاس
 • روکش مات مانند ممبران، لمینت، ملامینه و روکش چوب طبیعی
انتخاب نوع، رنگ و سبک روکش با مشتری است. رنگ این وسیله باید متناسب با دیزاین معماری داخلی و هارمونی با وسایل اطراف انتخاب شود.

اتاق‌های شامل کلوزت که مخصوص این کار طراحی شده‌اند دارای ویژگی‌های زیر هستند:
 • این اتاق‌ها مخصوص تعویض لباس و نظم دهی به آن‌ها هستند.
 • دارای مبل یا صندلی راحتی برای پوشیدن لباس هستند.
 • میز آرایش در آن‌ها نصب می‌شود.
 • در بیشتر موارد دارای درب کشویی هستند، تا باز شدن درب‌ها به صورت هم‌زمان نمای اتاق را به هم نزند.
 • نورپردازی متناسب در نمای خارجی برای نمایش همه جزییات، در زمان پوشیدن لباس یا آرایش کردن و در نمای داخلی برای بازیابی راحت وسایل دارند.
 • برای وسایل ضروری کمدهای در دسترس و برای وسایل غیرضروری در نقاط بالا و دور از دسترس در نظر گرفته می‌شود.
 • سعی می‌شود در طراحی تناسبات اندازه قفسه‌ها با وسایل مورد نظر و اولویت‌ها رعایت شود.
این وسیله را نمی‌توان با هر ابعادی خریداری کرد. کمد و کلوزت سفارشی از همه لحاظ خیال مشتری را راحت خواهد کرد. زیرا:
 • اندازه آن دقیق و متناسب با فضای داخلی ساخته شده است.
 • متریال انتخابی و با کیفیت در آن استفاده می‌شود.
 • رنگ آن متناسب و هماهنگ با دیزاین داخلی تعیین می‌شود.
 • اندازه طبقات و تعداد آن‌ها بنا بر نیاز مشتری ساخته می‌شود
 • درصورت نیاز می‌توان آپشن‌های سفارشی مانند آینه قدی،درب ریلی، ویترین، میز آرایش و ... را به آن اضافه نمود.
طراحان و متخصصان نووآ این طراحی سفارشی را با توجه به مکان موجود به بهترین شکل نقشه‌کشی و اجرا می‌نمایند. سابقه اجرایی ما در این زمینه تضمین ارایه بهترین‌ها است.
برای خرید این محصول باید به دنبال شرکت‌ها و متخصصان معتبر بروید. این وسیله با جنس خاص و متناسب با سلیقه و همراه با ماندگاری بالا نیاز به متریال خاص دارد. سپردن کاری مثل طراحی این نوع کمد به دست افراد فاقد صلاحیت یا سودجو در نهایت به ضرر مشتری تمام خواهد شد. شرکت تخصصی نووآ برای ساخت این محصول از بهترین متریال‌های خارجی و داخلی استفاده می‌‌کند. به متخصصان ما اعتماد کنید.
قیمت این وسیله با توجه به سبک طراحی، جنس متریال و متراژ نهایی آن تعیین می‌شود. استفاده از ابزار و یراق‌آلات با کیفیت و استاندارد ممکن است کمی هزینه نهایی را بالاتر ببرد، اما در پایان این کیفیت و ماندگاری کار است که باعث آرامش و زیبایی خواهد شد. قیمت این وسیله به نوع روکش و در سبکی مانند نئوکلاسیک به نوع قاب یا شیوه رنگ کردن آن نیز وابسته است. قبول کنید که کار ساخت این وسیله یک کار تخصصی است، بنابراین باید توسط افراد با تخصصی که به آن‌ها اعتماد داریم، ساخته شود.
در این مقاله اطلاعات زیادی درباره‌ی کمد و کلوزت ارایه شد. این وسیله دارای نکات خاصی در طراحی تمام اجزای خود است که در این مقاله به تعدادی از آن‌ها اشاره شد. هم‌چنین در این مقاله طراحی یک کلوزت روم را مورد بررسی قرار دادیم و نکات مهم طراحی این اتاق را مطرح نمودیم. در این مقاله متریال مورد استفاده در این وسیله نیز به دقت بررسی شد و نکات مهمی درباره‌ انواع چوب و انواع روکش MDF بیان کردیم. در انتها نیز نکاتی را درباره سفارش، خرید و قیمت این وسیله بیان کردیم.